Egzema atopowa a szczepienie przeciw ospie

Chociaż naukowcy pracują nad wynalezieniem bezpieczniejszych szczepionek, osoby u których rozpoznano egzemę nie powinny obecnie otrzymywać szczepionek przeciw ospie. Badania wskazują, że ludzie u których zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry, nawet jeżeli choroba nie jest obecnie aktywna, są bardziej podatni na rozwinięcie się poważnych komplikacji, kiedy ich organizm jest narażony na wirusy ze szczepionki przeciw ospie.

Ludzie cierpiący na wyprysk atopowy powinni wypracować środki ostrożności, kiedy mogą mieć fizyczny kontakt z osobą, która ostatnio została zaszczepiona na ospę. Należy upewnić się, że osoba po szczepieniu, z którą ma się styczność, ma zakryte miejsce nakłucia lub zastosować inne metody zapobiegawcze, przez około 3 tygodnie, do czasu kiedy strup odpadnie. Powinno się poinformować lekarza, jeżeli miało się fizyczną styczność z niezagojonym miejscem szczepienia innej osoby lub z pościelą czy innymi rzeczami, które mogły stykać się z tym miejscem, zwłaszcza jeśli pojawi się później nowa lub inna niż zwykle wysypka.

Podczas pojawienia się epidemii ospy, te rekomendacje mogą się zmienić. Osoby z atopowym zapaleniem skóry, które były narażone na ospę, powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie szczepienia.