Rodzaje egzemy

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Podczas egzemy kontaktowej alergicznej dochodzi to reakcji czerwienienia, sączenia się płynu i swędzenia skóry, po kontakcie z substancją, rozpoznawaną przez układ odpornościowy jako obca. Może to być np. trujący bluszcz lub pewne środki chemiczne w kosmetykach.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, którą charakteryzuje stan zapalny skóry i swędzenie.

Wyprysk kontaktowy

W egzemie kontaktowej występuje miejscowa reakcja, obejmująca swędzenie, czerwienienie i pieczenie, po zetknięciu skóry z alergenem lub czynnikiem podrażniającym, np. z kwasem, środkiem czyszczącym lub inną substancją chemiczną.

Wyprysk potnicowy

Wyprysk dyshydrotyczny to rodzaj egzemy, charakteryzujący się obecnością głębokich, przezroczystych pęcherzy, na podrażnionej skórze wewnątrz dłoni i pod stopami. Pęcherze te swędzą i pieką.

Neurodermatoza

W neurodermatozie na skórze głowy, goleni, oraz rąk od nadgarstków do łokci, występują łuszczące się obszary. Powodem jest miejscowy świąd (np. ugryzienie przez owada). Drapanie wywołuje mocne podrażnienia.

Wyprysk pieniążkowaty

Egzema mikrobowa objawia się podrażnionymi miejscami, o kształcie podobnym do monet. Znajdują się one najczęściej na plecach, ramionach, goleniach i pośladkach oraz mogą mocno swędzieć, łuszczyć się i pokrywać strupami.

Łojotokowe zapalenie skóry

W trakcie wyprysku łojotokowego występują tłuste, żółte, łuszczące się obszary na skórze na czubku głowy, na twarzy i od czasu do czasu na innych miejscach ciała.

Wyprysk krwiopochodny

W wyprysku krwiopochodnym ma miejsce podrażnienie skóry na podudziach, co ogólnie powiązane jest z problemami z krążeniem krwi.