Pielęgnacja skóry atopowej

Utrzymywanie skóry atopowej w dobrej kondycji i wspomaganie jej gojenia to istotne czynniki, aby zapobiegać kolejnym uszkodzeniom i podnosić wygodę funkcjonowania u osób z atopowym zapaleniem skóry. Kluczowym elementem w zapobieganiu nawrotom choroby jest opracowanie i przestrzeganie codziennego planu pielęgnacji skóry.

W utrzymywaniu czystej i nawilżonej skóry, bez nadmiernego jej wysuszania, pomocne będą kąpiele w letniej wodzie. Zwykłe mydła lub żele mogą działać zbyt wysuszająco, dlatego warto używać łagodnego środka myjącego, przystosowanego do wrażliwej, atopowej skóry.

Po kąpieli powinno się osuszyć skórę suszarką lub poprzez delikatne dotykanie jej ręcznikiem, a następnie nałożyć środek nawilżający, który będzie utrzymywał w skórze wodę wchłoniętą podczas kąpieli. Odpowiedni środek nawilżający przyśpiesza proces gojenia się i tworzy barierę zabezpieczającą przed nadmiernym wysuszeniem i podrażnieniami. Balsamy o wysokiej zawartości wody lub alkoholu zwykle nie są najlepszym wyborem, ponieważ zbyt szybko odparowują, a alkohol może dodatkowo powodować pieczenie. W leczeniu egzemy lepiej sprawdzają się maści lub kremy nawilżające.

Kolejnym istotnym elementem w procesie ochrony i regeneracji skóry w egzemie, jest unikanie powtarzających się zakażeń skóry. Oznaki tego typu infekcji obejmują drobne krostki wypełnione ropą, przeciekające rany i pęknięcia lub żółte, strupiejące pęcherze. Jeżeli objawy zakażenia skóry rozwijają się, należy udać się do lekarza i jak najszybciej rozpocząć leczenie.