Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy atopowego zapalenia skóry są odmienne u różnych osób. Najpowszechniejsze symptomy to sucha, swędząca skóra i wysypka na twarzy, po wewnętrznej stronie łokci, z tyłu kolan oraz na rękach i stopach. Najistotniejszym objawem atopowego zapalenia skóry jest swędzenie, a pocieranie i drapanie nie tylko podrażnia skórę i zwiększa zapalenie, ale też właściwie nasila swędzenie. Szczególnym problemem jest to w trakcie snu, kiedy świadomie nie kontroluje się drapania.

W zależności od ilości drapania i obecności wtórnych infekcji, wygląd skóry dotkniętej egzemą może być różny. Skóra może być czerwona i łuszcząca, gruba i szorstka, mieć na sobie małe wypukłe guzki lub sączyć ciecz i pokrywać się strupami oraz ulegać zakażeniu.

Atopowe zapalenie skóry może również dotykać obszaru wokół oczu, powiek oraz rzęs i brwi. Pocieranie i drapanie okolic oczu może spowodować zaczerwienienie i obrzęk skóry, a także skutkować częściową, nieregularną utratą rzęs i brwi. U niektórych chorych powstaje dodatkowy fałd skóry pod oczami.

Badacze zauważyli, że istnieją różnice w skórze u osób z atopowym zapaleniem skóry, które mogą przyczyniać się do symptomów schorzenia. Naskórek, czyli zewnętrzna warstwa skóry, jest podzielony na dwie części: wewnętrzną zawierającą wilgotne żywe komórki oraz zewnętrzną nazywaną warstwą zrogowaciałą naskórka, zawierającą spłaszczone, suche obumarłe komórki. W normalnych warunkach warstwa zrogowaciała działa jako bariera, częściowo chroniąc inne warstwy skóry przed niszczącym działaniem zakażeń i czynników podrażniających oraz zabezpieczając resztę skóry przed wysychaniem. Kiedy bariera ta ulegnie uszkodzeniu, każde podrażnienie działa na skórę w mocniejszym stopniu.

U osób z atopowym zapaleniem skóry, naskórek traci wilgotność, przez co skóra staje się bardzo sucha i traci swoje możliwości ochronne. Łącząc to z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego skóry, u ludzi chorych na egzemę, skóra jest bardziej narażona na zakażenie wirusami (np. wywołującymi brodawki lub opryszczkę) i bakteriami (takimi jak gronkowce lub paciorkowce).

Dolegliwości skórne związane z egzemą atopową

Poniżej wymienione są powszechne dolegliwości skóry, mogące występować w atopowym zapaleniu skóry. Przypadłości te mogą również mieć osoby, które nie cierpią na egzemę lub ludzie mający inne rodzaje chorób skóry.

Fałd atopowy (objaw Dennie-Morgana):
dodatkowy fałd skóry, który rozwija się pod okiem.
Zapalenie warg:
zapalenie skóry na ustach i wokół nich.
Wiele linii na dłoniach:
zwiększona liczba zagięć skóry na dłoniach.
Przebarwione powieki:
powieki, które w skutek stanu zapalnego lub kataru siennego, stały się ciemniejsze.
Rybia łuska:
suche, prostokątne łuski na skórze.
Rogowacenie mieszkowe:
małe, szorstkie guzki, zwykle na twarzy, ramionach i udach.
Zliszajcowacenie:
gruba, szorstka skóra, która jest wynikiem ciągłego drapania pocierania.
Grudki:
małe wypukłe guzki, które można uszkodzić podczas drapania, co prowadzi do powstawania strupów i zakażenia.
Pokrzywka:
czerwone, wypukłe guzki, które mogą wystąpić po kontakcie z alergenem, na początku zaostrzenia objawów egzemy lub po treningu czy gorącej kąpieli.