Leki na atopowe zapalenie skóry

Do leczenia egzemy skóry wykorzystuje się różne typy leków.

Kortykosteroidy

Od wielu lat wykorzystuje się kremy i maści z kortykosteroidami, do leczenia atopowego zapalenia skóry, jak i innych autoimmunologicznych chorób skóry.

Jeżeli skuteczność miejscowych, nakładanych bezpośrednio na skórę kortykosteroidów nie jest wystarczająca, dermatolog może przepisać kortykosteroid systemowy, który przyjmuje się doustnie lub przez zastrzyki. Generalnie leków tych używa się tylko przez krótkie okresy czasu, w opornych na leczenie przypadkach egzemy.

Leki na infekcje

Do leczenia infekcji skóry może być konieczne użycie antybiotyków. Jeżeli występują zakażenia wirusowe lub grzybicze, lekarz może również przepisać specjalistyczny środek do ich leczenia.

Antyhistaminy

Niektóre leki antyhistaminowe, które wywołują senność, mogą być stosowane przed położeniem się do snu, by ograniczyć drapanie w nocy i pozwolić na spokojniejszy sen. Takie działanie może być szczególnie pomocne dla tych pacjentów z egzemą, u których nocne drapanie zmian skórnych dodatkowo pogarsza stan choroby.

Inhibitory kalcyneuryny

Miejscowe inhibitory kalcyneuryny to leki, które redukują stan zapalny w skórze i pomagają zapobiegać zaostrzeniu się objawów atopowego zapalenia skóry.

Kremy nawilżające

Korzystne w egzemie jest stosowanie naprawiających warstwę ochronną skóry środków nawilżających, które zapobiegają utracie wody i pomagają odbudować skórę.