Egzema a jakość życia

Chociaż objawy atopowego zapalenia skóry mogą być niewygodne i problematyczne, to można tą chorobą z powodzeniem zarządzać. Ludzie z wypryskiem atopowym mogą wieść spokojne życie i być produktywni. Kluczowym elementem do jakości życia jest wiedza, świadomość symptomów i ich możliwych przyczyn oraz współpraca i dobra komunikacja pacjenta (lub odpowiedzialnego za pacjenta członka rodziny) z lekarzem. Z czasem, gdy naukowcy uczą się więcej o atopowym zapaleniu skóry i jego przyczynach, zbliżają się do opracowania skutecznych sposobób leczenia tej choroby skóry i być może, ostatecznie, lekarstwa na nią.

Dzieci z atopowym zapaleniem skóry

Kiedy dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, może mieć to wpływ na całą rodzinę. Pomocne jest, jeśli rodziny mają dodatkowe wsparcie, by pomóc im radzić sobie ze stresem i frustracją, związanymi z chorobą. Dziecko może być marudne i trudne w opiece oraz może nie być w stanie powstrzymywać się przed drapaniem i pocieraniem skóry. Odciąganie uwagi dziecka i zapewnianie mu czynności, które będą zajmować jego ręce, są pomocne, ale wymagają sporo uwagi ze strony rodziców lub opiekunów. Kolejną trudnością, na jaką napotykają rodziny, jest społeczny i emocjonalny stres związany ze zmianami wyglądu skóry, spowodowanymi przez egzemę. Dziecko może mieć trudności w szkole lub w kontaktach społecznych i może potrzebować dodatkowego wsparcia i dodania otuchy ze strony członków rodziny.

Dorośli z atopowym zapaleniem skóry

Dorośli chorzy na atopowe zapalenie skóry mogą podnieść swoją jakość życia, przez regularne dbanie o swoją skórę i pamiętanie o efektach schorzenia i o sposobach ich leczenia. Osoby dorosłe powinny opracować plan dbania o skórę, jako część codziennie wykonywanych czynności i dostosować plan w zależności od zmian stanu skóry i okoliczności. Zarządzanie stresem i techniki relaksacyjne mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zaostrzenia egzemy. Korzystne może być wypracowanie sieci wsparcia, która obejmuje opiekę zdrowotną, grupy lub organizacje wsparcia, rodzinę i przyjaciół. Przewlekła nerwica i depresja mogą zostać złagodzone przy pomocy terapii psychologicznej.

Pomocne może być także rozpoznawanie sytuacji, kiedy najbardziej prawdopodobne jest drapanie. Przykładowo wielu pacjentów odkrywa, że drapią się częściej, kiedy nie mają co robić, a rzadziej, kiedy angażują się w zajęcia, w których ich ręce są zajęte. Doradztwo może być pomocne w rozpoznaniu lub zmianie celów kariery zawodowej, jeśli praca wymaga częstego mycia dłoni lub kontaktu z czynnikami podrażniającymi (jak np. praca w kuchni lub warsztacie samochodowym).

Porady dotyczące współpracy z lekarzem w leczeniu egzemy

  • Dostarczaj kompletne, dokładne informacje medyczne.
  • Sporządź przed wizytą listę swoich pytań i wątpliwości.
  • Bądź szczery i dziel się swoim punktem widzenia z lekarzem.
  • W razie potrzeby poproś o objaśnienie lub dalsze wytłumaczenie.
  • Rozmawiaj z innymi członkami zespołu opieki zdrowotnej, takimi jak pielęgniarki, terapeuci lub farmaceuci.
  • Nie wahaj się, aby omówić ze swoim lekarzem wrażliwe tematy.
  • Omawiaj z lekarzem zmiany w leczeniu lub lekach.