Fazy wyprysku atopowego

Wzór egzemy atopowej a wiek

Atopowe zapalenie skóry, pojawiając się w okresie niemowlęctwa lub dzieciństwa, dotyka każde dziecko w inny sposób, zarówno pod względem czasu nadejścia jak i nasilenia objawów. Zwykle u niemowląt, atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się po około 6. – 12. tygodniach od urodzenia. Początkowo może ukazać się wokół policzków i podbródka, jako plamy wysypki, które następnie mogą rozwinąć się w czerwone, łuszczące i wilgotne zmiany na skórze. Istnieje prawdopodobieństwo zakażenia skóry. Kiedy niemowlak staje się bardziej ruchliwy i zaczyna raczkować, choroba może objąć także narażone miejsca, takie jak wewnętrzne i zewnętrzne części nóg i rąk. Niemowlę z wypryskiem doświadcza swędzenia i niedogodności choroby, przez co może być niespokojne i drażliwe.

W dzieciństwie, egzema ma skłonność do występowania wewnątrz łokci i za kolanami, wokół ust, po bokach szyi, a także na kostkach, nadgarstkach i dłoniach. Często wysypka rozpoczyna się od grudek, które po zdrapaniu stają się twarde i łuszczą się. Może występować zapalenie skóry wokół ust, a stałe oblizywanie się może prowadzić do powstania małych, bolesnych pęknięć w tych miejscach. U niektórych dzieci następuje długoczasowa remisja choroby, a następnie nawrót na początku okresu dojrzewania, kiedy to stres, hormony i używanie podrażniających kosmetyków, mogą negatywnie wpływać na stan skóry.

Część ludzi, u których atopowe zapalenie skóry rozwinęło się w dzieciństwie, doświadcza nadal objawów egzemy jako osoby dojrzałe, jednak istnieje także możliwość, że choroba pierwszy raz pojawia się dopiero w dorosłości. Wzór występowania wyprysku atopowego u dorosłych jest podobny do tego u dzieci i choroba może być ograniczona jedynie do kilku miejsc na skórze (np. tylko rąk i stóp) lub rozległa na znaczną część ciała. Schorzenie może wpływać na wydajność w pracy i tryb snu, a używanie leków na egzemę może w dłuższym terminie prowadzić do komplikacji. Dorośli z atopowym zapaleniem skóry wykazują też predyspozycje do kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, podczas którego ocieranie skóry przez ubrania, kontakt ze środkami czyszczącymi, wełną lub inne czynniki podrażniające, wywołują zaczerwienienie i stan zapalny skóry. Na przypadłość tą bardziej narażeni są ludzie pracujący w zawodach wymagających częstego mycia rąk lub styczności z detergentami. U niektórych osób pojawia się wysypka wokół sutków. Tego typu miejscowe symptomy są trudne do leczenia. U dorosłych istnieje też prawdopodobieństwo rozwoju zaćmy, dlatego lekarze mogą zalecać regularne badania oczu.