Diagnozowanie egzemy

Każda osoba dotknięta atopowym zapaleniem skóry może doświadczać innego, indywidualnej kombinacji objawów, które dodatkowo mogą zmieniać swoje nasilenie z czasem. Diagnoza egzemy przeprowadzana przez lekarza opiera się na obserwacji symptomów występujących u pacjenta. Być może koniecznych będzie kilka wizyt, aby wykluczyć inne schorzenia wywołujące podrażnienia skóry oraz dokładnie rozpoznać wyprysk atopowy lub inny rodzaj egzemy. W celu zdiagnozowania i dalszej oceny, lekarz rodzinny lub pediatra (w przypadku dzieci), może skierować pacjenta do dermatologa (lekarza zajmującego się chorobami skóry) lub alergologa (specjalisty od alergii).

Medyczna historia może pomóc lekarzowi lepiej poznać charakter symptomów pacjenta oraz ich prawdopodobne przyczyny. Lekarz może zapytać m.in. o: historia chorób alergicznych w rodzinie, poprzednie terapie na objawy skórne, użycie steroidów i innych leków, czy pacjent ma także takie choroby jak astma lub katar sienny, czy jest narażony na podrażnienia, czy występują u niego zakłócenia snu, czy je potrawy które wydają się nasilać egzemę. Cechy charakterystyczne dla choroby dzieli się na dwie kategorie: kryteria większe i kryteria mniejsze. Niektóre z tych cech AZS zostały wymienione na oddzielnej podstronie serwisu.

Nie ma obecnie pojedynczego badania, dzięki któremu można by rozpoznać atopowe zapalenie skóry. Istnieją natomiast pewne testy, mogące wskazać lekarzowi wrażliwość na alergie u pacjenta.

Nakłucie skóry igłą z małą zawartością podejrzewanego alergenu, może pomóc odnaleźć czynniki, które wywołują zaostrzenie objawów egzemy. Negatywne wyniki tego typu testów skóry, przyczyniają się do wyeliminowania możliwości, że określone substancje powodują zapalenie skóry. Pozytywne rezultaty testu nakłucia skóry są trudne w interpretacji. Wynika to z faktu, że skóra ludzi chorych na egzemę atopową jest bardzo wrażliwa na wiele substancji, czyli wiele przetestowanych czynników, które miały wynik pozytywny, może nie mieć znaczenia dla choroby pacjenta w danym czasie. Pozytywne wyniki tego badania, oznaczają po prostu, że pacjent ma alergiczne przeciwciała IgE (immunoglobuliny E) dla testowanego alergenu. IgE kontrolują odpowiedź alergiczną układu odpornościowego i w atopowym zapaleniu skóry ich poziom jest często nadmiernie wysoki.

Jeżeli ilość przeciwciał IgE na pożywienie jest powyżej pewnego poziomu, wskazuje to na alergię pokarmową. W takim przypadku pacjent może zostać poproszony o zapisywanie wszystkich spożywanych posiłków i zauważonych na nie reakcji. Przebiegające pod nadzorem lekarza wprowadzenie danego pokarmu poprzedzone okresem jego eliminacji, może być niezbędne, aby określić czy występuje objawowa alergia pokarmowa. Identyfikacja alergenu w pożywieniu może być trudna, kiedy chory w tym samym czasie jest wystawiony na działanie innych możliwych alergenów, lub objawy wyprysku są nasilane przez inne czynniki, np. zakażenie, wilgotność czy gorąco.