Czynniki mogące zaostrzać egzemę atopową

Wiele czynników lub stanów chorobowych, może pogarszać objawy atopowego zapalenia skóry, pobudzając jeszcze bardziej już zbyt aktywny układ immunologiczny, nasilając cykl swędzenia i drapania oraz zwiększając uszkodzenia skóry. Czynniki te można podzielić na dwie główne kategorie: alergeny i czynniki podrażniające. Wpływ na egzemę mogą mieć także czynniki emocjonalne oraz niektóre zakażenia i choroby.

Egzema - częste czynniki drażniąceCzynniki podrażniające to substancje, które bezpośrednio wpływają na skórę i kiedy obecne są w wystarczającym stężeniu, przez wystarczająco długi czas mając styczność ze skórą, powodują, że skóra staje się czerwona i swędzi lub piecze. Częste moczenie i suszenie skóry może wpłynąć na funkcjonowanie bariery ochronnej skóry. Również włókna syntetyczne, wełna oraz szorstkie lub źle pasujące ubrania, mogą pocierać skórę, wywoływać stan zapalny i rozpoczęcie procesu swędzenia i drapania. Mydła i detergenty mogą mieć skutki wysuszające i pogarszać świąd, podobnie jak niektóre kosmetyki i perfumy mogą podrażniać skórę. Dym papierosowy może z kolei podrażniać powieki. Wystawienie na niektóre substancje, takie jak kurz, piasek lub rozpuszczalniki także może pogarszać stan wyprysku.

Egzema - częste alergenyAlergeny są substancjami pochodzącymi z pokarmów, roślin, zwierząt lub powietrza, które wywołują stan zapalny skóry, ponieważ układ odpornościowy nadmiernie reaguje na daną substancję. Zapalenie występuje nawet kiedy osoba jest narażona na niskie ilości substancji przez ograniczony czas. Mimo że wiadomo, że alergeny w powietrzu, takie jak pyłki, pleśń, roztocza kurzu czy łupież z sierści lub skóry zwierząt, mogą zaostrzać symptomy atopowego zapalenia skóry u niektórych ludzi, to naukowcy nie są przekonani, czy problemy ze skórą są spowodowane przez wdychanie tych alergenów czy ich kontakt ze skórą. Kiedy osoby z egzemą atopową wchodzą w kontakt z czynnikiem podrażniającym lub alergenem, na który są wrażliwi, komórki wytwarzające stan zapalny uaktywniają się. Komórki te uwalniają substancje chemiczne, które wywołują swędzenie i czerwoność. Kiedy osoba odpowiada na to pocieraniem i drapaniem skóry, powstają większe uszkodzenia.

Dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry mają skłonność do częstszego występowania alergii pokarmowych, w porównaniu do ogółu populacji chorych. Reakcja alergiczna na jedzenie może powodować zapalenie skóry (zwykle swędząca, czerwona wysypka), problemy żołądkowo-jelitowe (ból żołądka, wymioty, biegunka) czy objawy związane z górnymi drogami oddechowymi (świszczący oddech, katar, kichanie). Najczęstsze pokarmy powodujące alergię to: mleko, jajka, różne odmiany orzechów, soja, pszenica, ryby i skorupiaki.

Dodatkowo, oprócz czynników drażniących i alergenów, rolę w atopowym zapaleniu skóry mogą odgrywać temperatura i klimat, czynniki emocjonalne i zakażenia skóry. Chociaż choroba nie jest spowodowana czynnikami emocjonalnymi, to stres, złość czy frustracja mogą zaostrzać jej objawy. Problemy interpersonalne lub znaczne zmiany w życiu, takie jak śmierć bliskiej osoby, rozwód lub zmiany pracy, także mogą pogarszać stan schorzenia.

Kąpiele bez odpowiedniego nawilżania skóry po ich zakończeniu są częstym czynnikiem, który doprowadza do zaostrzenia wyprysku atopowego. Niska wilgotność w zimie lub klimat suchy przez cały rok w niektórych regionach geograficznych, może pogarszać egzemę. Niekorzystny wpływ mają też zbyt nagrzane pomieszczenia i długie lub gorące kąpiele i prysznice. Oprócz tego pocenie i chłodzenie mogą wywołać zaostrzenie objawów u niektórych ludzi. Zakażenia bakteryjne to kolejny czynnik, który może wywoływać lub pogarszać symptomy schorzenia. Jeżeli pacjent doświadcza nagłych ataków choroby, lekarz może sprawdzić czy przyczyną jest infekcja.