Co to jest atopowe zapalenie skóry i egzema?

Atopowe zapalenie skóry to niezaraźliwa, przewlekła choroba skóry.

W atopowym zapaleniu występuje mocne swędzenie skóry, a drapanie prowadzi do zaczerwienienia, spuchnięcia, pękania skóry, sączenia się przezroczystego płynu i ostatecznie tworzenia się strupów i łuszczenia. W większości przypadków atopowego zapalenia skóry występują na przemian okresy, kiedy stan skóry poprawia się lub występuje remisja (objawy choroby ustępują całkowicie) oraz przedziały czasu, kiedy następuje nawrót lub nasilenie objawów choroby i stan skóry pogarsza się.

Kiedy dzieci z atopowym zapaleniem skóry stają się starsze, stan ich choroby może ulec poprawie, ale może też pozostać niezmieniony i w dorosłym życiu nadal stanowić poważny problem. Choroba może też wtedy ustąpić całkowicie, jednak skóra często w dalszym ciągu pozostaje sucha i łatwo ulega podrażnieniom.

Triada alergiczna: astma atopowa, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry Słowo "atopowe" odnosi się do grupy chorób, w których często występuje dziedziczna tendencja do rozwoju innych schorzeń alergicznych, takich jak katar sienny lub astma.

Atopowe zapalenie skóry często określane jest jako "egzema", co jest ogólną nazwą kilku rodzajów zapalenia skóry, spośród których niektóre mają bardzo podobne objawy. Atopowe zapalenie skóry to najczęściej spotykany typ egzemy. Rodzaje egzemy są opisane na tej podstronie.